کدام CPU برای شما مناسب است؟

STOCKE-LAPTOP-intel-core-kaby-lake-laptop-skylake-intel-

توسط مدیر استوک لپتاپ تهران 

پردازنده رایانه مغز آن است ، م ،لفه ای که بیشتر “تفکر” در آن اتفاق می افتد. پردازنده سریعتر (واحد پردازش مرکزی) به شما امکان می دهد صفحات گسترده را بشکنید ، صفحات وب را گشت و گذار کنید ، بازی ها را انجام دهید یا عکس ها را سریعتر ویرایش کنید ، اما یک پردازنده با ولتاژ بالاتر نیز می تواند عمر باتری شما را بدتر کند.

هنگامی که شما در حال خرید لپ تاپ ، شما معمولا نام پردازنده در هر توضیحات محصول ذکر شده برجسته را ببینید. با این حال ، فقط دیدن نام مدل CPU ، بدون هیچ زمینه ای ، می تواند گیج کننده باشد. آیا لپ تاپ با پردازنده Core i7-7Y75 سریعتر از پردازنده Core i5-8250U است؟ و این تراشه های جدید Core i9 چطور؟ به هر حال واقعاً به چه سرعتی نیاز دارید

 

بیشتر لپ تاپ های امروزی از پردازنده مرکزی اینتل تغذیه می کنند ، اگرچه مدل های مختلفی وجود دارد که از پردازنده های AMD استفاده می کنند . حتی اگر فقط به صفحات اینتل نگاهی بیندازید ، بیش از دوازده مدل مختلف وجود دارد که ممکن است در یک نوت بوک کاملاً جدید برجسته داشته باشید. خوشبختانه یادگیری اصول خیلی سخت نیست.

TLDR ؛ به کدام CPU نیاز دارم؟

ما انواع مختلف CPU و قابلیت های آنها را در زیر شرح می دهیم ، اما اگر فقط ضربه های گسترده را می خواهید ، یک صفحه تقلب کوچک در زیر آورده شده است.

 

 

هدفCPU توصیه شدهنمونه SKU هاعمر باتری معمولی
ایستگاه کاری / بازیاینتل Core i5 / i7 H سریCore i9-8950HK ، Core i5-8300H3 تا 8 ساعت
بهره وری روزمره با افزایشIntel Core i7 U Series / Intel Core i5 یا i7 G Series / AMD Ryzen Mobile 7Core i7-7500U ، Core i7-8550U ، Core i7-8705G5 تا 17 ساعت
بهره وری روزمرهIntel Core i5 U Series / AMD Ryzen Mobile 5Core i5-7200U ، Core i5-8250U5 تا 17 ساعت
Super Thin (عملکرد متوسط)Intel Core m / Core i5 / i7 Y سریCore m3 ، Core i5-7Y545 تا 9 ساعت
لپ تاپ های بودجه ، کم عملکرداینتل سلرون ، پنتیومسلرون N3050 ، پنتیوم N42004 تا 6 ساعت
فوق العاده ارزان و بدترین عملکردسری اتم اینتلAtom Z3735F ، Atom x3 ، Atom x57 تا 12 ساعت

نحوه خواندن نام مدل CPU

هنگامی که نگاهی به مشخصات ورق می اندازید ، نام پردازنده با شماره های مختلف و حروف گیج کننده ای همراه است.

اولین کلمه در نام پردازنده مارک تجاری است که معمولاً “Intel Core” است اما ممکن است با عنوان Xeon ، Celeron ، Pentium یا Atom نیز برچسب گذاری شود. همچنین “AMD Ryzen” و “AMD FX” وجود دارد. به دنبال مارک تجاری ، اصلاح کننده مارک را می بینید که اغلب i3 ، i5 یا i7 است اما می تواند حروف و اعداد دیگری مانند m5 ، x5 ، E یا N نیز باشد.

در پردازنده های اینتل ، اولین عدد پس از خط نشانگر تولید است. آخرین نسل 8th است ، بنابراین جدیدترین CPU ها 8 در اینجا دارند. با این حال ، بسیاری از لپ تاپ هایی که در حال حاضر برای فروش هستند ، هنوز به جدیدترین سیستم عامل به روز نشده اند و همچنان 7 (برای نسل 7) در شماره مدل دارند.

 

 

سپس احتمالاً ترکیبی از یک عدد دو یا سه رقمی و یک حرف منفرد را می بینید که احتمالاً U ، Y ، H است (همچنین H یا HK). اعداد نشان می دهد که SKU خاص و حروف نشانگر خط پردازنده است. این خط بسیار مهم است زیرا تقریباً به شما می گوید که این پردازنده به چه مقدار وات نیاز دارد.

در پردازنده های AMD ، اعداد و نام ها کاملاً ساده نیستند. پردازنده های جدید Ryzen Mobile این شرکت Ryzen 5 نام دارد که با سری Core i5 U و Ryzen 7 که با سری Core i7 U اینتل رقابت می کند.

AMD Ryzen vs Intel Core

سالهاست که پردازنده های AMD فقط در سیستم های کم هزینه با عملکرد متوسط ​​و عمر باتری ظاهر می شوند. با این حال ، در اواخر سال 2017 ، این شرکت با بازگرداندن پلتفرم جدید Ryzen Mobile ، کلاهبرداری خود را پس گرفت. در آزمایش های ما ، یک لپ تاپ HP Envy x360 با Ryzen 5 در تعدادی از آزمایش ها یک مدل تقریباً مشابه با تراشه Core i5-8250U را پشت سر گذاشت و در برخی دیگر به سختی عقب افتاد. عملکرد گرافیکی تراشه AMD به طور قابل توجهی بهتر و عمر باتری آن تقریباً یکسان بود.

از زمان نگارش این مقاله ، تنها سه لپ تاپ مجهز به Ryzen Mobile در بازار وجود دارد (Acer Swift 3، HP Envy x360 و Lenovo IdeaPad 720S). با این حال ، اگر لپ تاپ مورد نظر شما با Ryzen Mobile با همان قیمت یا کمتر از نسخه Intel در دسترس است ، قطعاً باید مدل مجهز به AMD را در نظر بگیرید. برای دریافت Ryzen هزینه اضافی پرداخت نکنید زیرا عملکرد بسیار شبیه Core i5 یا Core i7 است.

سایر تراشه های AMD که غیر Ryzen هستند توانایی کمتری نسبت به Core i5 یا Core i7 مدرن دارند و تنها در هنگام گرفتن قیمت بسیار پایین باید مورد توجه قرار گیرند ، نه عملکرد اصلی مهمترین نگرانی شما است.

Core i3 در مقابل Core i5 در مقابل Core i7

بیشتر پردازنده های مرکزی اینتل که در لپ تاپ هایی با قیمت بیش از 400 دلار مشاهده خواهید کرد با نام های Core i3، Core i5 یا Core i7 شناخته می شوند. همانطور که از شماره گذاری مشخص است ، Core i3 کمترین ، i5 در وسط و i7 سریعترین است. معمولاً مدل i5 برای یک کاربر معمولی و روزمره که کارهای فشرده گرافیکی ، مهندسی / علمی یا بازی انجام نمی دهد ، بیش از حد مناسب است.

Core i5 و Core i7 هر دو از تقویت توربو پشتیبانی می کنند که باعث می شود سرعت کلاک بر اساس وظیفه بالاتر برود و Hyper-Threading که برای هر هسته دو رشته منحصر به فرد (یا همان مجازی) به شما می دهد. با این حال ، Core i3 هیچ یک از این ویژگی ها را ارائه نمی دهد. علاوه بر این ، پلت فرم 8th Gen Core اینتل در Core i5 ، Core i7 و Core i9 در دسترس است.

هسته 7 ژنرال ، هسته 8 ژنرال یا هسته ژنرال 9؟

در پاییز 2017 ، اینتل  8th Gen Core یا “Kaby Lake Refresh” را منتشر کرد. این تراشه ها نسبت به پردازنده های 7th Gen “Kaby Lake” که اکثر لپ تاپ های امروزی را تغذیه می کنند ، افزایش عملکرد چشمگیری دارند . آنها همچنین متداول ترین پردازنده ، سری U را از دو هسته به چهار هسته منتقل می کنند ، به این معنی که شما دارای هشت رشته (دو هسته در هر هسته) برای کمک به وظایف چند وظیفه ای و بهره وری هستید.

طبق آزمایش های ما ، تراشه های 8th Gen Core بین 50 تا 92 درصد سریعتر از نسخه های قبلی خود در کارهای چند رشته هستند. به عنوان مثال ، در آزمایشات ما ، یک XPS 13 9360 دل با پردازنده Core i7-8550U یک ماکرو غول پیکر اکسل را فقط در 1 دقیقه و 8 ثانیه به پایان رساند ، در مقایسه با XPS 13 مشابه با پردازنده مرکزی Core i7-7500U که در 2:30 به پایان رسید. حتی در کارهای تک رشته ای نیز شاهد بهبود محسوس 10 تا 11 درصدی بودیم.

در ابتدا ، لپ تاپ هایی با پردازنده های 8th Gen Core i5 و Core i7 اینتل تنها پردازنده های موجود بودند. از آن زمان ، “تولیدکنندگان Kaby Lake G” اینتل با گرافیک Vega AMD ساخته شده در پردازنده و همچنین اولین نوت بوک هایی با پردازنده های سری H Coffee Lake که به Core i9 می رسند ، منتشر شده اند.

با این حال ، تعدادی از سری پردازنده های اینتل همچنان در هسته 7th Generation گیر کرده اند. پردازنده 8th Gen Celeron یا Pentium برای سیستم های سطح پایین وجود ندارد. پردازنده های کم مصرف سری Y که در چند تبلت فوق العاده نازک و بدون فن ظاهر می شوند ، در 7th Gen نیز گیر کرده اند.

توجه داشته باشید ، اینتل پردازنده های سری 9th Gen H را منتشر و پردازنده های 10th Gen “Ice Lake” را برای اولترابوک ها رونمایی کرد . هنگامی که زمان بیشتری را با لپ تاپ هایی که از این تراشه ها تغذیه می کنند صرف کنیم ، این مقاله را به روز می کنیم.

مشخصات پردازنده: هسته ها ، Hyper-Threading ، سرعت ساعت

وقتی در مورد هر مدل پردازنده جداگانه مطالعه می کنید ، می بینید که دقیقاً مانند لپ تاپی که از آن تغذیه می کند ، دارای مشخصات کاملی است. مهمترین مشخصات این موارد است:

هسته ها:   پردازنده درون پردازنده ، یک هسته قادر به کار بر روی یک کار گسسته است در حالی که هسته (هسته های) دیگر کار دیگری را انجام می دهد. بیشتر پردازنده های مرکزی لپ تاپ دارای دو هسته هستند اما برخی از مدل های با کارایی بالاتر دارای چهار هسته هستند. با 8 هسته Gen ، لپ تاپ های اصلی Core i5 و Core i7 همچنین دارای چهار هسته هستند.

Hyper-Threading:  فرایندی که پردازنده مرکزی هر هسته فیزیکی را به هسته های مجازی موسوم به thread تقسیم می کند. بیشتر پردازنده های دو هسته ای اینتل از Hyper-Thread برای تهیه چهار رشته استفاده می کنند در حالی که پردازنده های چهار هسته ای آن هشت رشته را ارائه می دهند.

سرعت ساعت: در گیگا هرتز اندازه گیری شده ، این تعداد سیکل در ثانیه است که پردازنده می تواند اجرا کند. عدد بالاتر بهتر است ، اما این تنها عامل سرعت پردازنده نیست.

Turbo Boost:  برای انجام سریعتر کار ، سرعت کلاک را به طور موقت از فرکانس پایه خود به فرکانس بالاتر می رساند. بیشتر پردازنده های Core i5 و i7 این ویژگی را دارند اما مدل های Core i3 این ویژگی را ندارند. فرکانس پیش فرض به عنوان “فرکانس پایه پردازنده” در حالی که بالاترین فرکانس به عنوان “حداکثر فرکانس توربو” ذکر شده است.

حافظه پنهان: مقدار کمی RAM که مستقیماً روی پردازنده کار می کند ، حافظه پنهان اطلاعاتی را که اغلب استفاده می شود برای سرعت بخشیدن به کارهای تکراری ذخیره می کند. اکثر پردازنده های مرکزی بین 1 تا 4 مگابایت حافظه پنهان دارند.

TDP (توان طراحی حرارتی):  مقدار وات CPU استفاده می کند. وات بیشتر به معنای عملکرد بهتر است ، اما درجه حرارت بالاتر و مصرف برق بیشتر است.

vPro:  یک ویژگی مدیریت از راه دور داخلی است که برای بخشهای فناوری اطلاعات شرکتها طراحی شده است. بسیاری از لپ تاپ های تجاری دارای پردازنده مرکزی با vPro هستند ، اما سیستم های مصرف کننده این ویژگی را ندارند.

نسل ها

هر 12 تا 18 ماه ، اینتل نسل جدیدی از پردازنده ها را روانه بازار می کند که همیشه نسبت به نسل قبلی خود کمی سریعتر و با مصرف انرژی بیشتر کار می کنند. متأسفانه ، هر خط پردازنده همزمان به معماری جدید منتقل نمی شود. در حالی که اینتل برخی از تراشه های “Kaby Lake Refresh” را در پاییز 2017 و ژانویه 2018 راه اندازی کرد ، سازنده تراشه برای اولین بار تراشه های “Coffee Lake” خود را برای نوت بوک های بازی و سایر سیستم های کاربر برق در آوریل 2018 معرفی کرد. اینتل شروع به عرضه “Ice Lake” جدید خود کرده است “تراشه برای سیستمهای دسک تاپ. ما هنوز منتظر نسخه موبایل Ice Lake هستیم ، اما در این بین ، برخی از تولیدکنندگان لپ تاپ های بازی با تعویض تراشه های دسک تاپ برای موبایل ، قدرت بیشتری به نوت بوک های خود می بخشند.

سیستم عامل های اصلی CPU اینتل
نسلنام کدسال راه اندازینانومتر
هشتمتازه کردن دریاچه Kaby ، دریاچه G Kaby ، دریاچه قهوه2017 ، 201814 نانومتر
هفتمدریاچه کبی201614 نانومتر
ششماسکای لایک201514 نانومتر
پنجمبرادول201422 نانومتر

هر چند نسل یک بار ، اینتل یک “کاهش کوچک” ایجاد می کند ، که به شرکت اجازه می دهد ترانزیستورهای بیشتری را در هنگام تولید در فضای کوچکتر جای دهد و عملکرد بالاتری را در همان TDP ها ارائه دهد. این اندازه فرآیند ساخت در نانومتر اندازه گیری می شود و پایین تر همیشه بهتر است.

خطوط پردازنده (از بیشتر به حداقل قدرتمند)

انتخاب خط پردازنده مناسب بسیار مهمتر از انتخاب Core i5 نسبت به Core i3 است. اینتل دارای چهار خط اصلی است که هر یک از مجموعه های Core i3 ، i5s و i7 خود را دارد. هر خط دارای TDP (قدرت طراحی حرارتی) متفاوتی است که از 4.5 وات در سری Y تا 45 وات برای سری H متغیر است.

TDP بالاتر به معنای پردازش سریعتر ، اما مصرف گرما و انرژی بیشتر است. با این حال ، فقط به دلیل اینکه پردازنده TDP واقعاً کم است ، این بدان معنا نیست که لپ تاپ هایی که از آن استفاده می کنند ، عمر باتری بیشتری دارند. به عنوان مثال ، بسیاری از سیستم هایی که ما با پردازنده های مرکزی 4.5 واتی آزمایش کرده ایم ، عمر باتری آنها کمتر از حد متوسط ​​است ، زیرا آنها همچنین دارای باتری های کم ظرفیت یا صفحه نمایش های تشنه مصرف هستند.

Xeon E: فقط ایستگاه های کاری پیشرفته

خوب برای: مهندسی ، تحقیق و انیمیشن حرفه ای
بد برای: عمر باتری ، قیمت مناسب ، وزن

برای بالاترین سطح ایستگاه های کاری موبایل ، پردازنده Xeon E3 اینتل وجود دارد. لپ تاپ های دارای این پردازنده در داخل توانایی انجام محاسبات بیشتری را دارند تا بتوانند انیمیشن های سه بعدی ایجاد کنند یا شبیه سازی های پیچیده ای را برای کسی مانند یک محقق پزشکی یا یک مهندس انجام دهند. پردازنده های Xeon E3 دارای 45 وات TDP ، چهار هسته فیزیکی هستند و دارای هر دو نوع Hyperthreading و افزایش توربو. انتظار دوام زیاد باتری یا قیمت پایین را نداشته باشید.

جدیدترین پردازنده های Xeon که اکنون دارای معماری Coffee Lake هستند ، Intel Xeon E-2186M و E-2176M هستند. از آنجا که آنها برای تجارت ساخته شده اند ، تمام پردازنده های Xeon دارای فناوری مدیریت vPro داخلی هستند.

پردازنده های سری Xeon E مشترک (4 هسته ، 8 رشته)
مدلساعت پایهتوربوحافظه پنهانپردازنده گرافیکیژنرال
Xeon E-2186M2.9 گیگاهرتز4.8 گیگاهرتز12 مگابایتIntel UHD Graphics 630هشتم
Xeon E-2176M2.7 گیگاهرتز4.4 گیگاهرتز12 مگابایتIntel UHD Graphics 630هشتم
Xeon E3-1535M v63.1 گیگاهرتز4.2 گیگاهرتز8 مگابایتIris Pro P630هفتم
Xeon E3-1505M v63.0 گیگاهرتز4.0 گیگاهرتز8 مگابایتIris Pro P630هفتم

سری H: شش هسته ای ، عملکرد بالا

بهترین برای: پارسه ، حرفه ای خلاق ، کاربران قدرت
بد برای: قابلیت حمل ، مقرون به صرفه ، عمر باتری

اگر یک کاربر قدرت یا گیمر هستید ، لپ تاپ با پردازنده H احتمالاً بهترین انتخاب شماست. پردازنده های سری H به جای دو یا چهار هسته ای که در بیشتر پردازنده های اینتل پیدا می کنید ، چهار تا شش هسته دارند. به لطف hyper-threading ، واحدهای Core i7 می توانند در واقع 12 رشته همزمان داشته باشند. پردازنده های HQ همچنین دارای TDP 45 واتی هستند ، به این معنی که لپ تاپ هایی که آنها را نگه می دارند یا عمر باتری ضعیفی دارند یا باتری های غول پیکر. از آنجا که آنها گرمای بیشتری نسبت به تراشه های سری U تولید می کنند ، پردازنده های H را در لپ تاپ های فوق سبک یا نازک مشاهده نخواهید کرد.

یکی از کوچکترین لپ تاپ هایی که دارای پردازنده HQ است ، ThinkPad T470p لنوو است که دارای صفحه نمایش 14 اینچی است و ترازوها را 3.6 پوند (4 پوند با باتری 6 سلولی) معرفی می کند. T470p با باتری 3 سلولی خود پس از گذشت 3 ساعت و 7 دقیقه بسیار کوتاه از بین می رود ، اما با باتری 6 سلولی آن زمان این زمان به 8:50 می رسد.

ممکن است پردازنده هایی با برچسب H یا HK یا HK مشاهده کنید. H و HQ استاندارد هستند در حالی که HK نشان دهنده پردازنده ای است که برای اورکلاک قفل باز شده است. فقط مواردی را در لپ تاپ های سطح بالای بازی پیدا خواهید کرد.

پردازنده های سری H مشترک (4 هسته)
مدلساعت پایهتوربوحافظه پنهانپردازنده گرافیکیموضوعاتvPro
هسته i9-8950HK2.9 گیگاهرتز4.8 گیگاهرتز12 مگابایتIntel UHD 63012نه
هسته i7-8850H2.6 گیگاهرتز4.3 گیگاهرتز9 مگابایتIntel UHD 63012آره
هسته i7-8750H2.2 گیگاهرتز4.2 گیگاهرتز9 مگابایتIntel UHD 63012نه
هسته i5-8400H2.5 گیگاهرتز4.2 گیگاهرتز8 مگابایتIntel UHD 6308نه
هسته i5-8300H2.3 گیگاهرتز4.0 گیگاهرتز8 مگابایتIntel UHD 6308نه
هسته i7-7920HQ3.1 گیگاهرتز4.1 گیگاهرتز8 مگابایتIntel HD 6308آره
هسته i7-7820HK2.9 گیگاهرتز3.9 گیگاهرتز8 مگابایتIntel HD 6308نه
هسته i5-7440HQ2.8 گیگاهرتز3.8 گیگاهرتز6 مگابایتIntel HD 6304آره
هسته i5-7300HQ2.5 گیگاهرتز3.8 گیگاهرتز6 مگابایتIntel HD 6304نه

سری G: با گرافیک بهتر

خوب برای: بهره وری ، ویرایش عکس ، بازی سبک
بد برای: عمر باتری ؛ بازی سنگین

در آنچه روزگاری نشانه آخرالزمان به نظر می رسید ، اینتل و AMD در یک تراشه قرار دارند. سری Kaby Lake G اینتل پردازنده های Intel را با کارت گرافیک Radeon RX Vega AMD جفت می کند. اولین لپ تاپ هایی که در بهار سال 2018 منتشر شدند ، Dell XPS 15 2-in-1 و HP Specter x360 15 اینچی بودند . تراشه ها در هر دو نوع Core i5 و Core i7 وجود دارد.

تراشه های TDP 65 وات هستند و عملکرد گرافیکی آنها بین Nvidia GeForce GTX 1050 و GTX 1050 Ti است. در صورت عدم استفاده از پردازنده گرافیکی Vega ، این پردازنده به کارآمدتر Intel UHD Graphics 630 برمی گردد.

پردازنده های مشترک سری G (4 هسته ، 8 رشته)
مدلساعت پایهتوربوحافظه پنهانپردازنده گرافیکیvPro
Core i7-8705G3.1 گیگاهرتز4.1 گیگاهرتز8 مگابایتRadeon RX Vega M GL ، Intel UHD Graphics 630نه
هسته i5-8305G2.7 گیگاهرتز3.8 گیگاهرتز6 مگابایتRadeon RX Vega M GL ، Intel UHD Graphics 630نه

سری U: عملکرد روزمره

خوب برای بهره وری ، مصرف محتوا ، عمر باتری
بد برای: بازی ، انیمیشن حرفه ای

اگر به دنبال یک تجربه “معمولی” لپ تاپ ، با عملکرد خوب و امکان دوام خوب باتری هستید ، یک سری U Intel برای شما مناسب است. به طور خاص ، یک پردازنده مرکزی Core i5 U مانند Core i5-8250U باید برای اکثر کاربران روزمره بیش از حد مناسب باشد ، چه آنها مشتریانی باشند که می خواهند در وب گشت و گذار کنند و چه کاربران تجاری که باید صفحات گسترده را ویرایش کنند.

از زمستان 2018 ، بسیاری از لپ تاپ های اصلی و تجاری با تراشه های Intel 8th Gen Core “Kaby Lake Refresh” که تعداد هسته ها را از دو به چهار برابر می کنند ، در حال ارسال هستند. با این حال ، تعدادی از لپ تاپ ها هنوز از 7 به 8 ژنرال نرسیده اند. با توجه به تفاوت عملکرد چشمگیر Core i5-7200U و Core i5-8250U معادل (8th Gen) ، قطعاً باید به دنبال Gen 8 باشید.

بیشتر پردازنده های سری U دارای TDP 15 وات هستند که نقطه شیرینی بین عملکرد خوب و دوام خوب باتری است ، اما به خنک کننده فعال به شکل فن نیاز دارد. چند پردازنده سری U با TDP 28 واتی وجود دارد ، هرچند تعداد انگشت شماری از لپ تاپ ها از آنها استفاده می کنند. با وجود یک باتری بزرگ و صفحه نمایش کم مصرف ، لپ تاپ های سری U می توانند بیش از 10 ساعت استقامت داشته باشند و برخی از سیستم های پیشرفته به 20 ساعت نزدیک شوند.

تعدادی از لپ تاپ های سری U دارای پردازنده گرافیکی Iris Plus 640 یا 650 اینتل هستند. Iris Plus عملکرد گرافیکی سه بعدی به مراتب بهتری نسبت به پردازنده گرافیکی Intel HD 620 سطح پایه ارائه می دهد.

پردازنده های رایج Intel U Series (2 هسته ، 4 رشته)
مدلساعت پایهتوربوحافظه پنهانTDP (w)پردازنده گرافیکیvPro
هسته i7-8650U1.9 گیگاهرتز4.2 گیگاهرتز8 مگابایت15Intel UHD 620نه
هسته i7-8550U1.8 گیگاهرتز4.0 گیگاهرتز8 مگابایت15Intel UHD 620نه
هسته i7-7600U2.8 گیگاهرتز3.9 گیگاهرتز4 مگابایت15Intel HD 620آره
هسته i7-8559U2.7 گیگاهرتز4.5 گیگاهرتز8 مگابایت28ایریس پلاس 655نه
هسته i5-8269U2.6 گیگاهرتز4.2 گیگاهرتز6 مگابایت28ایریس پلاس 655نه
هسته i5-8350U1.7 گیگاهرتز3.6 گیگاهرتز6 مگابایت15Intel UHD 620نه
هسته i5-8250U1.6 گیگاهرتز3.4 گیگاهرتز6 مگابایت15Intel UHD 620نه
هسته i7-7567U3.5 گیگاهرتز4 گیگاهرتز4 مگابایت28Iris Plus 650نه
Core i5-7200U2.5 گیگاهرتز3.1 گیگاهرتز3 مگابایت15Intel HD 620نه
هسته i5-7267U3.1 گیگاهرتز3.5 گیگاهرتز4 مگابایت28Iris Plus 650نه
هسته i3-7100U2.4 گیگاهرتزN / A3 مگابایت15Intel HD 620نه

سری Y / هسته اصلی: طراحی های بدون فن ، عملکرد متوسط

خوب برای: قابلیت حمل ، طراحی بدون فن ، بهره وری سبک
بد برای: عمر باتری ، خطای جدی شماره

هنگام خرید لپ تاپ ، از سری Y که ممکن است با مارک Core i5 / Core i7 یا با مارک Core m3 / m5 / m7 (برای مدل های سطح پایین یا آخرین نسل) استفاده کنید ، مواظب باشید. پردازنده های سری Y اینتل دارای TDP بسیار کم 4.5 واتی هستند که به تولیدکنندگان امکان می دهد از آنها در لپ تاپ های بسیار نازک و بدون فن استفاده کنند. متأسفانه ، بیشتر این لپ تاپ ها دارای باتری های کم ظرفیت یا صفحه نمایش با انرژی بالا هستند بنابراین در واقع باتری باتری بدتری نسبت به رقبا با پردازنده های سری U قدرتمندتر دارند.

به عنوان مثال ، Acer Spin 7 svelte دارای پردازنده مرکزی Core i7-7Y75 است و با شارژ فقط 6 ساعت و 53 دقیقه دوام می آورد در حالی که در آزمون عملکرد Geekbench امتیاز 5،777 را کسب کرد. در همین حال ، HP Spectre x360 با پردازنده مرکزی Core i7-7500U تقریباً یکسان و با شارژ بیش از 10 ساعت در حالی که امتیاز Geekbench 8147 را افزایش می دهد ، دوام می آورد. Spin 7 0.2 اینچ ضخیم تر از HP Spectre x360 است ، اما تعدادی لپ تاپ بسیار نازک با پردازنده های سری U نیز وجود دارد ، از جمله Asus ZenBook 3 با ضخامت 0.47 اینچ و HP Specter 0.41 اینچ.

پردازنده های رایج سری Y Intel (2 هسته ، 4 رشته)
مدلساعت پایهتوربوحافظه پنهانپردازنده گرافیکیvPro
هسته i7-7Y751.3 گیگاهرتز3.6 گیگاهرتز4 مگابایتIntel HD 615نه
هسته m7-6Y751.2 گیگاهرتز3.1 گیگاهرتز4 مگابایتIntel HD 515آره
هسته i5-7Y541.2 گیگاهرتز3.2 گیگاهرتز4 مگابایتIntel HD 615نه
هسته m5-6Y571.1 گیگاهرتز2.8 گیگاهرتز4 مگابایتIntel HD 515آره
هسته m3-7Y301.0 گیگاهرتز2.6 گیگاهرتز4 مگابایتIntel HD 615نه
هسته m3-6Y30900 مگاهرتز2.2 گیگاهرتز4 مگابایتIntel HD 515نه

لپ تاپ های دارای پردازنده های سری Y نیز از هزینه های کمتری نسبت به پردازنده های سری U برخوردار نیستند. Spin دارای $ 1،199 MSRP است در حالی که Spectre x360 با پیکربندی مشابه تقریباً با همان قیمت است. از پلتفرم نسل هفتم “Kaby Lake” اینتل ، پردازنده های سری Y به صورت Core m3 (مدل پایه) ، Core i5 و Core i7 به بازار عرضه می شوند. مدل های نسل 6 به عنوان Core m3 ، Core m5 و Core m7 ذکر شده اند. اگر می خواهید عملکرد بهتری داشته باشید ، اطمینان حاصل کنید که تراشه Core i5 یا i7 در لپ تاپ مورد نظر شما دارای شماره Y در شماره مدل خود نیست (به عنوان مثال: Core i7-7Y75).

علی رغم اشکالات آنها ، ما لپ تاپ با سری Y را رد نمی کنیم. MacBook و HP EliteBook Folio G1 12 اینچی دو لپ تاپ هستند که با پردازنده های سری Y (با مارک Core) در داخل عملکرد قابل قبول و استقامت مناسبی دارند.

بیشترما Bullchip را صدا می کنیم! Intel Wrong to Rebrand Core M as Core i

سلرون / پنتیوم: برای کسانی که اهمیتی نمی دهند

خوب برای: وب گردی ، صرفه جویی در هزینه
بد برای: بازی ، بهره وری جدی ، ویرایش ویدئو

اگر به لپ تاپی نگاه می کنید که قیمتی بین 200 تا 400 دلار دارد ، احتمال اینکه این پردازنده از سری Intel Celeron یا Pentium داشته باشد بسیار خوب است. این پردازنده های کم هزینه عملکردی را ارائه می دهند که فقط برای وبگردی ، ایمیل و بهره وری سبک کافی است. تراشه های Celeron در Chromebook بسیار رایج است ، زیرا سیستم عامل مبتنی بر مرورگر گوگل به اندازه ویندوز به اسب بخار نیاز ندارد. اگر در حال خرید لپ تاپ ویندوزی هستید ، تنها در صورت نگرانی قیمت ، با Celeron / Pentium یکی را تهیه کنید.

پردازنده های سلرون دارای TDP های مختلف از 4 تا 15 وات هستند. نام های مدل Celeron که با N (به عنوان مثال: N3060) شروع می شوند از 4 تا 6 وات استفاده می کنند در حالی که آنهایی که با U (به عنوان مثال: 3855U) خاتمه می یابند ، 15 وات را می گیرند و عملکرد بهتر را نوید می دهند. عمر باتری بسته به ظرفیت باتری سیستم بسیار متفاوت است ، اما سیستم های دارای تراشه های 4 و 6 واتی ارزان تر و ماندگارتر هستند.

پردازنده های پنتیوم کمتر معمول ، اما سریع تر ، دارای TDP های متغیر از 6 تا 15 وات هستند ، اگرچه اکثر آنها 6 یا 7.5 وات هستند. یکی از لپ تاپ های ارزان قیمت مورد علاقه ما ، Asus Vivobook E403SA از پردازنده مرکزی Pentium N3700 استفاده می کند که به شما امکان می دهد عملکرد چند وظیفه ای مطلوبی داشته باشید و بیش از 9 ساعت عمر باتری را با هزینه کمتر از 400 دلار فراهم کنید. برخی از سلرون ها و پنتیوم ها دو هسته ای و برخی دیگر چهار هسته ای هستند.

پردازنده های مشترک Celeron / Pentium Series
مدلساعت پایهتوربوحافظه پنهانپردازنده گرافیکیهسته هاموضوعاتTDP
پنتیوم N37001.6 گیگاهرتز2.4 گیگاهرتز2 مگابایتگرافیک HD446 وات
پنتیوم 4405U2.1 گیگاهرتزN / A2 مگابایتHD 5102415 وات
Celeron N30601.6 گیگاهرتز2.48 گیگاهرتز2 مگابایتHD 400226 وات
سلرون 3855U1.6 گیگاهرتزN / A2 مگابایتHD 5102215 وات

اتم: عمر باتری خوب ، عملکرد ضعیف

خوب برای: صرفه جویی در هزینه ، دوام طولانی باتری ، وزن سبک
برای: چند وظیفه ای ، بهره وری جدی

Atom در ارزان ترین خط پردازنده اینتل و عمدتا در راه خروج ، در لپ تاپ ها یا تبلت های بسیار ارزان قیمت ویندوز مانند Lenovo Miix 320 ظاهر می شود . تقریباً تمام پردازنده های Atom دارای چهار هسته هستند و دارای قدرت بسیار کمی هستند و به آنها امکان می دهد تا باتری بسیار خوبی داشته باشند ، اما پایین ترین سطح عملکرد را دارند. ما توصیه می کنیم که یک لپ تاپ مجهز به Atom را فقط به عنوان یک وسیله ثانویه برای بزرگسالان یا لوازم اولیه خریداری کنید. فرزندان. Atom به اندازه کافی برای وبگردی و تماشای فیلم خوب است ، اما با تولید محتوا و کارهای تولیدی دست و پنجه نرم می کند. اکنون اکثر لپ تاپ های ارزان قیمت نسل حاضر به جای Atom از تراشه های Celeron استفاده می کنند بنابراین احتمالاً Atom را فقط در سیستم های قدیمی پیدا خواهید کرد.

اینتل برای بیشتر پردازنده های نسل فعلی این خط TDP لیست نمی کند ، اما در عوض می گوید که آنها دارای SDP (قدرت طراحی سناریو) 2 تا 2.5 وات ، یعنی تقریباً نیمی از سری Y کم مصرف هستند. شاید به همین دلیل است که یک لپ تاپ بسیار کوچک و 2.2 پوندی مانند 100S می تواند با شارژ تقریباً 10 ساعت دوام بیاورد و زیر 200 دلار قیمت داشته باشد.

پردازنده های سری Atom مشترک (4 هسته ، 4 رشته)
مدلساعت پایهتوربوحافظه پنهانپردازنده گرافیکی
اتم x7-Z87501.6 گیگاهرتز2.56 گیگاهرتز2 مگابایتHD 405
Atom x5-Z85001.44 گیگاهرتز2.24 گیگاهرتز2 مگابایتگرافیک HD
اتم Z3735G1.33 گیگاهرتز1.83 گیگاهرتز2 مگابایتگرافیک HD

گرافیک مجتمع

تمام پردازنده های مرکزی لپ تاپ اینتل دارای پردازنده های گرافیکی داخلی (GPU) داخلی هستند. در بیشتر پردازنده های Core i3 / i5 / i7 از هر خطی ، این پردازنده های گرافیکی به عنوان Intel HD Graphics با تعدادی بعد از آنها نامگذاری می شوند. این تعداد برای پردازنده های نسل هفتم و هشتم با پردازنده های 6 (مثلاً: Intel HD graphics 620) و برای پردازنده های نسل 6 با 5 (به عنوان مثال: Intel HD Graphics 520) شروع می شود. برخی پردازنده های گران قیمت ممکن است با گرافیک “Iris Plus” همراه باشند که به طور قابل توجهی سریع تر هستند اما هنوز تراشه های گرافیکی گسسته Nvidia و AMD چندان قابل استفاده نیستند.

پردازنده های نسل هشتم اینتل “Kaby Lake G” اولین پردازنده های گرافیکی قدرتمند AMD Radeon Vega را با پردازنده مرکزی اینتل جفت می کنند. ما هنوز فرصتی برای آزمایش هیچ یک از تراشه های Kaby Lake G نداشته ایم ، اما اینتل می گوید که عملکرد بهتر از یک لپ تاپ با گرافیک گسسته Nvidia رده پایین خواهد بود.

پردازنده های گرافیکی یکپارچه درست روی پردازنده قرار دارند بنابراین تولیدکنندگان لپ تاپ نمی توانند آنها را مخلوط و مطابقت دهند. به عنوان مثال ، یک Core i7-7600U همیشه با پردازنده گرافیکی Intel HD Graphics 620 همراه خواهد بود ، در حالی که پردازنده مرکزی Core i7-7660U همیشه دارای گرافیک سریعتر ، Iris Plus 640 خواهد بود. برای پردازنده های سری هفتم نسل U ، آنهایی که دارای شماره مدل aa هستند و به 60 (به عنوان مثال: i5-7360U) ختم می شوند ، دارای Iris Plus Graphics 640 هستند در حالی که پردازنده هایی که با 67 (Core i5-7287U) به پایان می رسند ، دارای Iris Plus Graphics سریع تر 650

به طور کلی ، پردازنده های گرافیکی یکپارچه برای بهره وری ، وب گردی ، پخش فیلم و یا بازی های گاه به گاه یا بازی در تنظیمات کم به اندازه کافی خوب هستند. اگر می خواهید ویرایش فیلم با وضوح بالا ، انیمیشن حرفه ای یا بازی جدی انجام دهید ، به یک GPU گسسته احتیاج دارید.

سایر اجزا نیز اهمیت دارند

به یاد داشته باشید ، مهم است که CPU تنها عامل تعیین کننده عملکرد هنگام خرید بهترین لپ تاپ نیست و حتی کندترین پردازنده ها می توانند تجربه کاربری مناسبی را در صورت جفت شدن با سایر اجزای خوب ارائه دهند. برای اکثر افراد ، انتخاب Solid State Drive از طریق هارددیسک باعث می شود رایانه های آنها بسیار بیشتر از پرداخت هزینه اضافی برای تهیه Core i7 به جای Core i5 ، پاسخگو باشد. و برای عملکرد گرافیکی ، داشتن GPU گسسته قدرتمند (واحد پردازش گرافیک) حتی از سریعترین CPU نیز مهمتر است.

09122872462 مشاوره رایگان

 

1 دیدگاه

  1. smervette

    بهترین سیپیو بعد امکیو سیپیو اچکیو هست

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *